Choď na obsah Choď na menu
 


Kúpanie mačky

12. 4. 2010

Najprv napustíme vaňu. Keď máme mačku pripravenú v kúpeľni je potrebné ju nejak odlepiť od nás, pretože mačky sa zvyknú chytiť svojho majiteľa tak pevne, že kliešte by takéto spojenie mohli len závidieť. Pekne uvoľnite zachytené pazúriky, aby ste neprišli k škrabancom a šup s ňou tam. Niketoré mačky namáčanie znášajú zo stoickým kľudom pričom vás prebodávajú už nie kocúro-čižmovským pohľadom, ale naopak pohľadom plným nenávisti, iné sa mecú a kvília len čo im dojde, že vode sa nevyhnú.

Dostávame sa do bodu, kedy mačka už stojí po bruško ponorená v teplej vode. Už nemňauká, Mokrá alicka pretože načo by si mala ničiť hlasivky, keď je už mokrá. Filozofiou mačky vo vani je čo najviac namočiť svojho majiteľa, ktorý ju kúpe. Je dosť možné, že sa nechá poslušne namydliť a keď dáte vypúšťať vodu z vane pokúsi sa za vaším chrbtom o útek. Tiež je možné, že sa podobne ako pes začne otriasať a dosť veľa vody skončí na vás. Nezabudnite mačku dobre namydliť, vyhnite sa však hlave. Ušká nesmú prísť do kontaktu s vodou. Alica v poslednej dobe fázu mydlenia znáša s akýmsi skalným pokojom. Dokonca spolupracuje pri umývaní bruška a prštekov.

Predposlednou fázou kúpania je oplachovanie. Vodu nastavte vždy o čosi teplejšiu na akú ste Mokrá sami zvyknutí, mačky majú teplo radi a tiež majú vyššiu teplotu tela ako človek. Pekne ju umyte od hora dole, bruško, chrbátik aj labky. Je možné namočiť si ruku a pár krát ňou prejsť po hlave mačky a tak ju troška očistiť, keďže sa nesmie namáčať. Mačky aj v tejto fáze radi utekajú z vane, tak si tú svoju vždy jednou rukou pridŕžajte a oplachujte až dovtedy kým jej kožuch prestane peniť. Alica v tejto fáze stojí na zadných a opiera sa o rám vane. Vytočená je ako paragraf a keď som chvíľku nepozorná tak sa pomaly, plíživo posúva k okraju a snaží sa vyskočiť, ešte sa jej to naštastie nikdy nepodarilo.

Poslednou fázou je “žmýkanie” a sušenie. Mačky bývajú v čase keď netečie voda o poznanie kľudnejšie, avšak predtým ako ich zabalíte do uteráka, “vyžmýkajte” ich. Prejdite rukou po kožuchu a odstránte prebytočnú vodu. Ja Alicku väčšinou vezmem do rúk a vystískam jej aj labky, pretože inak by ich začala sama otriasať a ja bývam aj bez toho dosť mokrá. “Vyžmýkanú” mačku zabaľte do uteráka a behom do vyhriatej izby. Vymeňte aspoň dva uteráky a držte ju v teple. Alicka sa krátko po okúpaní hneď začína sama lízať, zvyknem ju tiež vykefovať, tak jej rýchlejšie uschne kožúšok. Keď mačka preschne tak na polovicu, môžete ju pustiť. Alica vždy zalezie do svojho prúteného koša, kde má pelech. Naň vždy nasmerujem ohrievač a ona tam sama doschne, pričom sa v ňom líže najmenej pol hodiny, až kým ona sama neuzná za vhodné prestať. Fénovať som ju nikdy neskúšala, ona sa fénu totiž veľmi bojí a netreba jej pridávať ďaľší stres.

Kúpanie je potrebné. Neviem, nietoré druhy sa možno nekúpu, ale Alicku treba. Kúpem ju vždy raz do mesiaca v prípade potreby aj častejšie. Kožúšok má po kúpaní krásne lesklý a trošku zvlnený.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.