Choď na obsah Choď na menu
 


Akú mačku zvoliť?

11. 8. 2011


 

Ak ste si už vybrali plemeno aj chovateľa, zostáva už iba si vybrať to správne mača. Pri návšteve si mačiatka pozorne všímajte. Ich chovanie vám napovie, ktoré bude akej povahy. Niektoré priam sršia zvedavosťou obzrieť si vás zblízka, dajú sa pestovať na rukách, iné môžu byť bojazlivejšie a potrebujú viac času, aby sa osmelili. Ďalšie sú zasa tak aktívne, že na vás vôbec nemajú čas. Dôležité však je, aby boli mačiatka čisté, hravé, reagovali na podnety a pôsobili zdravým dojmom. Seriózny chovateľ vám vie povedať bližšie informácie o povahe jednotlivých mačiatok a môže vám doporučiť, ktoré by najviac vyhovovalo vašim požiadavkám. Mnohí nastávajúci chovatelia uvažujú, či je lepšie kúpiť si mačku alebo kocúra. Pokiaľ sa nehodláte zaoberať ďalším chovom, je to v podstate jedno. Po dosiahnutí pohlavnej zrelosti je možné dať mačiatko kastrovať (mačku sterilizovať). Tým u kocúra odstránite nepríjemné značkovanie a u mačiek hlučné hlasové prejavy pri rujách.


Ak trávite veľa hodín mimo domu a napriek tomu by ste chceli mačku, porozmýšľajte o kúpe dospelého jedinca. Malé mačiatko je potrebné kŕmiť 4-krát denne, po 6 mesiacoch 3-krát denne. Treba mu venovať veľa času, hrať sa s ním a učiť ho, čo sa smie a čo nie. Taktiež sa občas musíte zmieriť so zničenou vázou, alebo inou neplechou. Ak na to nemáte čas, nikdy nevychováte z mačiatka prítulného spoločníka Vašich predstáv. Nebojte sa kúpy už odrasteného zvieraťa. Mačka si vie aj v dospelom veku vytvoriť vzťah k novému majiteľovi a vyhnete sa tak nástrahám spojených s výchovou mačiatka.

 

Pre zamestnaných ľudí je ideálne zaobstarať si dve mačky. Nebudete mať výčitky svedomia, ak nebudete mať na mačky čas, alebo sa zdržíte v práci dlhšie. Dve mačky sa spolu nikdy nenudia a majú dostatok pohybu. A sledovať dve mačky pri hre je veľká zábava. Nevyžadujú oveľa viac starostlivosti ako jedna mačka a náklady tiež výrazne nestúpnu. Dve mačky sa udržujú vo výbornej fyzickej a psychickej forme a vás bude tešiť pohľad na dve zdravé a šťastné zvieratá.


Ak sa rozhodnete dať domov mačke z útulku, zamerajte sa najmä na jej povahu. Staršie mačky už totiž majú svoje zvyky a nebudú šťastné, ak ich nebudú môcť praktizovať aj v novom domove. Pracovníci v útulku vám určite radi poradia.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.