Choď na obsah Choď na menu
 


Výber plemena

11. 8. 2011
Mačiatko

Pre začiatok sa rozhodnite, či to bude mačka čistokrvná alebo bez rodokmeňa. A ak čistokrvná, prelistujte si niekoľko encyklopédií mačiek. Ak ste našli tú vašu, preštudujte si podrobne w:štandard a nároky daného plemena. Každé plemeno má totiž iné nároky. A tie obyčajné nečistokrvné domáce mačky bývajú náročné hlavne na slobodný spôsob života. Po rozhodnutí sa pokúste získať kontakty na w:chovateľov vami vybraného plemena. Máte niekoľko možností: návštevu výstavy mačiek, prelistovanie chovateľských časopisov, či si prezrieť internetové stránky. Oslovte niekoľkých chovateľov, prípadne si dohodnite nezáväznú návštevu.

 

Seriózny chovateľ čistokrvného plemena Vám rád ukáže svoje zvieratá a nebude mať problém otvorene hovoriť o pozitívach a negatívach plemena. Všímajte si prostredie, v ktorom mačky žijú, ich fyzickú a psychickú kondíciu. Ak Vám ponúkajú mačatá bez preukazu pôvodu, otvorene sa opýtajte prečo. Existujú totiž dva druhy chovateľov: chovatelia a mačací množitelia. Ak máte smolu a rozhodnete sa pre mačiatko od druhej skupiny, môže sa Vám ľahko stať, že namiesto vysneného plemena vám vyrastie mačka úplne iného vzhľadu.

 

Pre správny duševný vývoj mačiatka je veľmi dôležitý kontakt s ľuďmi práve v prvých týždňoch života. Pre jeho správnu socializáciu má zasa nezameniteľný vplyv okolie v treťom mesiaci života. Preto nikdy neodoberajte mačiatko skôr, ako po 12. týždni života. Mladšie mačiatko v cudzom prostredí automaticky začne hľadať matku a citová jazva, spôsobená predčasným pretrhnutím puta s matkou napácha nenapraviteľné škody v jeho psychike. Trojmesačné mača však skúma nové prostredie. V prvých dňoch mu môže matka a súrodenci chýbať, ale pri tom množstve nových podnetov a pachov, na nich hravo zabudne.

 

Je veľmi vhodné, aby ste v tejto fáze trávili s mačiatkom čo najviac času. Mačiatko si bude hľadať náhradu za pretrhnuté puto s matkou a veľmi ochotne si bude vytvárať vzťah k vám. Veľa sa mu venujte, hrajte sa s ním.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.